Na papierze mecz rozpoczynający zmagania w grupie E na Euro 2020 pomiędzy Hiszpanią a Szwecją wygląda jak klasyczne spotkanie mocnego faworyta z underdogiem. Reprezentacja La Furia Roja przystępuje do turnieju jako jeden z pretendentów do mistrzostwa, natomiast dla Szwedów awans do rundy pucharowej będzie już małym sukcesem.  Czy mecz będzie przebiegał pod dyktando Hiszpanów, czy może podopieczni Janne Anderssona będą w stanie zaskoczyć rywali?

Hiszpania Szwecja mecz na Euro 2020

Hiszpanie swoją grę opierają na posiadaniu piłki i skrupulatnym budowaniu akcji ofensywnych. Ważną rolę w tym schemacie pełni Sergio Busquets, łączący linie obrony z pomocą, od którego formy niekiedy uzależniona jest wręcz gra ofensywna Hiszpanów. Na bokach wspierają go często ofensywnie usposobieni obrońcy, którzy chętnie podłączają się do akcji, jednak niesie to ze sobą ryzyko ryzyko skontrowania przez przeciwnika. Ciężar zdobywania goli spoczywa głównie na barkach Alvaro Moraty, który nie ma za sobą najlepszego sezonu. Mimo to cieszy się on wciąż większym zaufaniem ze strony trenera aniżeli skuteczniejszy w tym sezonie Gerard Moreno, który na boisko wchodzi z reguły jako joker, potrafiący odmienić losy spotkania. Napastników odciążają nieco grający szeroko skrzydłowi, którzy również potrafią strzelać ważne bramki.

Szwedzi mają obecnie serię 5 zwycięstw z rzędu, jednak gdy przyjrzymy się bliżej rywalom z jakimi się mierzyli, możemy dojść do wniosku, że obraz ich gry jest nieco zakłamany. W większości spotkań z silniejszymi rywalami reprezentacja Trzech Koron od ostatniego roku, ponosi niemal same porażki, a ich gra ofensywna opiera się na kontratakach, bądź wrzutkach w pole karne, które adresowane są do będącego w dobrej formie Alexandra Isaka. Piętą achillesową Szwecji jest formacja obrony, składająca się głównie z weteranów mających już problemy z motoryką. Także obsada bramki pozostawia wiele do życzenia. Pierwszym wyborem trenera Anderssona jest rezerwowy bramkarz Evertonu – Robin Olsen, któremu zdarzają się proste błędy.

Mecz w naszej opinii ma dwa scenariusze. W pierwszym zakłada dość szybko strzeloną przez Hiszpanów bramkę, co zmusiłoby Szwedów do odważniejszego pójścia do ataku i meczu otwartego. Drugi zakłada skupienie się Szwecji na bronieniu dostępu do własnej bramki i liczeniu jedynie na szybki kontratak, prowadzony przez Isaka. Podopieczni Anderssona zdecydowanie większe szanse mają w starciach z Polakami i Słowakami, a remis w spotkaniu z La Furia Roja byłby dla nich znakomitym rezultatem. Nie powinno zatem dziwić, że legalni bukmacherzy typują zwycięstwo Hiszpanii.

Hiszpania Szwecja typy

Z uwagi na stosunkowo niski kurs na wygraną Hiszpanów, który waha się w granicach 1.5, warto poszukać innych zakładów na to spotkanie, z których interesującym wydaje się być Poniżej 2.5 goli, którego kurs u bukmachera Betfan wynosi 1.75. Biorąc pod uwagę wysoki kurs na wygraną Szwecji – 7.6, atrakcyjnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bonusu powitalnego Betfana i postawić tzw. zakład bez ryzyka.

Hiszpanie będą chcieli od początku Euro pokazać, że są w stanie sięgnąć po tytuł mistrzowski, dlatego zagrają na 110% i nie będą się oszczędzali. Dlatego też nieco bardziej ryzykowny, jednak w naszej opinii całkiem prawdopodobny wydaje się również zakład Hiszpania wygra do zera, którego kurs na Betfan wynosi 2.08. W spotkaniu z Portugalią defensywa podopiecznych Luisa Enrique była niezwykle pewna i nie pozostawiała zbyt wiele miejsca rywalom, którzy byli w stanie oddać zaledwie jeden celny strzał na ich bramkę. Jeśli Hiszpanie nie zlekceważą reprezentacji Trzech Koron, powinni zachować w meczu czyste konto.

Hiszpania Szwecja gdzie obejrzeć?

Mecz Hiszpania Szwecja na Euro 2020 rozpocznie się 14.06.2021 o godzinie 21:00. Prawa telewizyjne do transmisji Mistrzostw Europy nabyła Telewizja Polska, zatem spotkanie transmitowane będzie na TVP1 i TVP Sport. Poza telewizją zmagania piłkarzy śledzić będzie można przez Internet na stronie www.TVPSPORT.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.