Gdzie odbędzie się EURO 2021?

Rok 2020 to czas naznaczony pandemią. Doświadczyliśmy radykalnych zmian praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to także zawodowego sportu. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej miały odbyć się już rok temu, ale światowy paraliż spowodowany nową chorobą, pokrzyżował te plany. Na szczęście mamy rok 2021 i powoli wszystko wraca do normalności. Za nami pełen sezon krajowych rozgrywek klubowych, za chwilę poznamy rozstrzygnięcia w najważniejszych europejskich pucharach. To, na co tak naprawdę kibice ostrzą sobie zęby, zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo niezapomniane emocje, piękne akcje i bramki, dramaty jednych i triumfy drugich. Przed nami wielki turniej, czyli przesunięte o rok EURO 2021! Całą imprezę będziecie mogli oczywiście obstawiać u legalnych bukmacherów!

Kiedy Euro 2021?

Pierwotnie turniej miał się odbyć w dniach od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku, jednak UEFA podjęła decyzję o przełożeniu Mistrzostw Europy ze względu na pandemię koronawirusa. Mistrzostwa Europy rozpoczną się zatem rok później niż planowano, a dokładnie już 11 czerwca tego roku.

Sprawdź też: Bonusy bez depozytu na EURO 2021

Terminarz Euro 2021

Mistrzostwa Europy EURO 2021 rozpoczną się dokładnie 11 czerwca 2021 r. o godzinie 21:00. Jako pierwsi na boisku Stadio Olimpico w Rzymie pojawią się reprezentanci Turcji i Włoch, by powalczyć o zwycięstwo w meczu otwarcia.

Kolejne pojedynki zostaną rozegrane w ramach 6 grup, na które zostali podzieleni uczestnicy turnieju. W każdej grupie zagrają 4 reprezentacje, a do fazy pucharowej awansują dwie najlepsze. Drużyny zostały przydzielone do poszczególnych grup w drodze losowania. I tak, Grupę A stanowią Turcja, Włochy (gospodarz), Walia i Szwajcaria. Do grupy B trafiły Dania (gospodarz), Finlandia, Belgia i Rosja (gospodarz). Grupa C to Holandia (gospodarz), Ukraina, Austria i Macedonia Północna. Bardzo ciekawa grupa, w której czeka nas pojedynek wyspiarzy to grupa D z Anglią, Szkocją, Chorwacją i Czechami. Najważniejsza grupa z perspektywy naszych kibiców to oczywiście Grupa E, w której Polska zmierzy się z Hiszpanią (gospodarz), Szwecją i Słowacją. I na końcu zdecydowanie najsilniej obsadzona, tak zwana „grupa śmierci”, czyli Grupa F, w której poza Węgrami (gospodarz) mami aż trzech kandydatów do końcowego triumfu: Portugalię, Francję oraz Niemcy (gospodarz).

Wszystkie pojedynki grupowe turnieju zostaną rozegrane do 23 czerwca. Faza pucharowa odbędzie się w następujących terminach:

 • 1/16: 26-29 czerwca

 • Ćwierćfinały: 2-3 lipca

 • Półfinały: 6-7 lipca

 • Finał: 11 lipca

Wielki finał turnieju odbędzie się w niedzielę 11 lipca o godzinie 21:00. Gospodarzem tego wyjątkowego meczu będzie Londyn, a dokładnie Wembley Stadium.

Stadiony Euro 2021

Zostali już wspomniani gospodarze meczu otwarcia oraz meczu finałowego, czyli Stadio Olimpico w Rzymie oraz Wembley Stadium w Londynie. Oczywiście rzuca się w oczy, że to obiekty w różnych krajach. I tu należy wspomnieć o najważniejszej zmianie, jaką przygotowali organizatorzy. Dotychczas gospodarzem był pojedynczy kraj, ewentualnie para. Tym razem cały turniej zostanie rozegrany w aż 11 państwach. Poniżej pełna lista miast, w których zostaną rozegrane mecze poszczególnych grup i faz turnieju:

 • Wembley Stadium w Londynie: mecze grupy D, 1/8 finału, półfinały i finał,

 • Stadio Olimpico w Rzymie: mecze grupy A, ćwierćfinał,

 • Allianz Arena w Monachium: mecze grupy F, ćwierćfinał,

 • Stadion Kriestowskij w Sankt Petersburgu: mecze grup B i E, ćwierćfinał,

 • Stadion Olimpijski w Baku: mecze grupy A, ćwierćfinał,

 • Puskas Arena w Budapeszcie: mecze grupy F, 1/8 finału,

 • Estadio de La Cartuja w Sewilli: mecze grupy E, 1/8 finału,

 • Arena Nationala w Bukareszcie: mecze grupy C, 1/8 finału,

 • Johan Cruyff Arena w Amsterdamie: mecze grupy C, 1/8 finału,

 • Hampden Park w Glasgow: mecze grupy D, 1/8 finału,

 • Parken Stadium w Kopenhadze: mecze grupy B, 1/8 finału.

Gdzie zagrają Polacy na EURO 2021 oraz jakich przeciwników możemy się spodziewać?

Reprezentacja naszego kraju znalazła się w grupie E, razem z Hiszpanią, Szwecją oraz Słowacją. Mecze z tymi zespołami Polacy rozegrają w rosyjskim Sankt Petersburgu (ze Słowacją 14 czerwca i ze Szwecją 23 czerwca) oraz hiszpańskiej Sewilli (19 czerwca przeciwko Hiszpanii). Nasze Orły oczywiście celują w wyjście z grupy i na pewno nie jest to zadanie poza naszym zasięgiem. Paulo Sousa już ogłosił skład reprezentacji Polski na Euro. Jednak faworytem grupy wydają się Hiszpanie, ale nie powinniśmy mieć przed nimi kompleksów. W drużynie Lusia Enrique następuje wymiana pokoleniowa. Doświadczeni zawodnicy, którzy dostarczali tylu radości swoim kibicom w poprzednich latach, oddali pole młodszym kolegom. Ich forma na tym turnieju to mimo wszystko pewna niewiadoma. W reprezentacji Szwecji nie zagra niestety człowiek legenda, Zlatan Ibrahimowić, który wrócił do kadry, by stracić EURO z powodu kontuzji odniesionej na ostatniej prostej. Zarówno gracze trzech koron jak i nasi południowi sąsiedzi to drużyny bez spektakularnych gwiazd, ale stanowiące mocny kolektyw. Patrząc na potencjał naszej kadry wydaje się, że wyjście z grupy powinno stanowić nie cel, a jedynie plan minimum. Jak będzie? Przekonamy się już niebawem. Na pewno możemy spodziewać się turnieju pełnego emocji, także dlatego, że w końcu na trybunach stadionów powinni zasiąść kibice. To będzie piękny i niezapomniany czas dla każdego sympatyka piłki nożnej!

Zwiń
Gdzie nasza reprezentacja zagra swoje mecze grupowe? Swoje mecze grupowe nasza reprezentacja zagra w Sewilli oraz Sankt Petersburgu. W ilu miejscach odbędzie się Euro 2021? Euro odbędzie się aż w 11 państwach.