Oficjalne potwierdzenie założenia Superligi przez czołowe kluby europejskiego futbolu spotkało się z bardzo stanowczą reakcją ze strony UEFA. Europejska federacja grozi wykluczeniem klubów z rozgrywek krajowych, a także poważnymi karami finansowymi. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej również zajęła swoje stanowisko w tej sprawie. FIFA o Superlidze wypowiada się w dużo łagodniejszym i stonowanym tonie, niemniej jednak, krytykuje pomysł nowych rozgrywek.

Sprawdź też: bonusy bez depozytu

Czy FIFA ma realny wpływ na europejski futbol?

Omawiając relacje FIFA a Superliga warto na początek zastanowić się nad tym, czy FIFA rzeczywiście ma wpływ na to, jak wygląda europejski futbol. Organizacja ta odpowiada głównie za rozgrywane co cztery lata Mistrzostwa Świata, a także wydaje odgórne polecenia federacjom regionalnym: AFC w Azji, CAF w Afryce, CONMEBOL w Ameryce Południowej, CONCACAF w Ameryce Północnej, OFC w Oceanii oraz UEFA w Europie. To oznacza, że FIFA jest dla UEFA organizacją nadrzędną.

W praktyce, za kształt rozgrywek krajowych oraz pucharów europejskich w głównej mierze odpowiada UEFA i to właśnie ona zajęła bardzo kategoryczne stanowisko w opozycji do Superligi. Podejście FIFA a Superliga cechuje się znacznie większą dyplomacją i na chwilę obecną jest wolne od gróźb oraz restrykcji. FIFA o Superlidze opowiada się krytycznie, niemniej jednak, wzywa do podjęcia dialogu i rozwiązania tego konfliktu w sposób pokojowy i korzystny dla obu stron.

Sprawdź też: Typy na dziś

Czy Euro 2021 może odbyć się bez czołowych piłkarzy?

Wśród sankcji zapowiadanych przez UEFA w stosunku do uczestników Superligi pojawia się groźba wykluczenia piłkarzy tych zespołów w Euro 2021. Czy aktualne stanowisko FIFA a Superliga w ogóle dopuszcza taką możliwość? Za organizacje Mistrzostw Europy w piłce nożnej w praktyce odpowiada UEFA, jednak wszystkie mecze międzypaństwowe są zależne od FIFA, która reguluje kwestie związane z rozgrywkami na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że FIFA o Superlidze wypowiada się negatywnie, ale mimo wszystko bardzo ostrożnie i bez niepotrzebnych gróźb, ewentualne sankcje ze strony UEFA mogą spotkać się ze sprzeciwem FIFA.

Było do przewidzenia, że stosunek FIFA a Superliga będzie napięty i krytyczny, biorąc pod uwagę, że w zamyśle FIFA ma jednoczyć światowy futbol, a zamknięte rozgrywki Superligi stoją w ostrej sprzeczności z tymi założeniami. Na dzień dzisiejszy, FIFA trzyma zatem stronę europejskiej federacji, ale jest daleka od gróźb i stawiania żądań. Możemy zatem zakładać, że choć relacje FIFA a Superliga nie należą do pozytywnych, ewentualny zakaz gry w mistrzostwach Europy dla piłkarzy klubów uczestniczących mógłby spotkać się z ostrą reakcją ze strony FIFA.

Sprawdź też: Legalny bukmacher