Co jakiś czas z piłkarskiego świata docierają do nas informacje o coraz to większych tygodniówkach inkasowanych przez zawodników. Dość mało jednak mówi się o pensjach ich szkoleniowców. Zarobki trenerów na Euro nie są sprawą tajną. Znane jest chociażby zestawienie top 10 najlepiej zarabiających selekcjonerów. Wśród nich nie zabrakło miejsca dla naszego Portugalczyka. Ile wynosi wynagrodzenie Paulo Sousy na Euro? Jak prezentują się one na tle sum otrzymywanych przez innych trenerów?

Paulo Sousa Zarobki na Euro

zarobki sousy euro 2020

Polski Związek Piłki Nożnej nigdy nie słynął z hojnego wynagradzania swoich szkoleniowców. A przynajmniej na tle innych krajów, proponowanymi sumami na takiego się nie kreował. Apogeum tej strategii finansowej, zdaje się, zostało osiągnięte na ostatnim mundialu. Podczas Mistrzostw Świata 2018 w Rosji tylko jeden inny trener opłacany był gorzej od naszego ówczesnego selekcjonera. Aliou Cisse mający pod swoją opieką ekipę Senegalu zarabiał wtedy 200 tys. euro. Raptem 70 tys. więcej inkasował Adam Nawałka. Pieniądze oczywiście nie grają, jednak równie jak na tle reszty świata żałosne były zarobki naszego trenera, tak żałosna była wtedy forma całej naszej drużyny.

Kwestia oferowanych wynagrodzeń przez Polski Związek Piłki Nożnej ciekawie wyglądałaby na wykresie. Otóż cofając się aż do Euro 2008, ówczesny trener, Leo Beenhakker, za awans na tę imprezę nagrodzony został podwyżką do 900 tys. euro. Natomiast zarobki Jerzego Brzęczka oraz wynagrodzenie Waldemara Fornalika oscylowały w okolicach 500 tys. euro.

Zaproponowanie objęcia reprezentacji Polski Paulo Sosie wiązało się z poważniejszą ofertą, niż te proponowane trenerom z rodzimego podwórka. Zatrudnienie w roli selekcjonera obcokrajowca wymusiło na PZPN swoisty powrót do przeszłości. Uwzględniając, że ostatni zagraniczny trener Biało – Czerwonych zarabiał około 900 tys. euro, tym razem zaoferować trzeba było podobną kwotę. Paulo Sousa, jako trener reprezentacji Polski zarabia około 840 tys. euro. W przeliczeniu daje nam to ponad 3.5 miliona złotych.

Zobacz: Typy na dziś

Ile zarabiają trenerzy na Euro 2020?

zarobki trenerów na mistrzostwach europy 2020

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował się nie odstawać tak bardzo od reszty piłkarskiego świata. Oferując Paulo Sousie zarobki na Euro w kwocie 840 tys. euro osiągnęli europejski top. W zestawieniu najlepiej zarabiających trenerów na tegorocznych mistrzostwach, nasz selekcjoner zajmuje dziewiąte miejsce. Jednakże patrząc na innych w rankingu, Paulo Sousa mógłby nieco pozazdrościć.

Ile zarabia Fernando Santos?

Trzech z pięciu najlepiej zarabiających trenerów na Euro spotka się ze sobą w jednej grupie. Nietrudno zgadnąć, że mowa tu o Grupie Śmierci. Zarówno Niemcy, Francja i Portugalia hojnie wynagradzają swoich selekcjonerów. Fernando Santos, który w finale ostatniego Euro wyglądał bardziej na asystenta trenera Ronaldo, dziś inkasuje 2.5 mln euro. Daje mu to piąte miejsce w rankingu.

Didier Deschamps Zarobki na Euro

Wypełniona po brzegi wielkim talentem reprezentacja Francji to jeden z głównych kandydatów do mistrzostwa. Zarobki zawodników tej ekipy osiągają astronomiczne kwoty. Nie mogli sobie oni więc pozwolić, aby mistrzowsko nie zarabiał też ich selekcjoner. Didier Deschamps za sprawowanie pieczy nad Trójkolorowymi swoje konto powiększy o 3.5 mln euro.

Joachim Loew Wynagrodzenie

zarobki joahim loew euro 2020

Natomiast najlepiej zarabiającym trenerem na Euro jest bezsprzecznie Joachim Loew. Ustępujący po tym turnieju miejsca Hansowi Flickowi, Loew nie odejdzie z pustymi rękoma. W jego portfelu znajdzie się co najmniej 3.8 mln euro. Daje mu to pierwsze miejsce w zestawieniu zarobków trenerów na Euro. Jego następca natomiast, który w rolę trenera reprezentacji Niemiec wcieli się po Mistrzostwach, zarabiać ma aż około 5 mln euro!

Zarobki trenerów na Euro

Objęcie roli selekcjonera reprezentacji narodowej wiąże się z wielką dumą i odpowiedzialnością. Niestety dla trenerów, krajowe związki piłkarskie często oferują zarobki relatywnie mniejsze, niż kluby. Oczywiście wartością dodaną tej posady jest jej prestiż. Jednak bez odpowiedniej zachęty finansowej, niewielu może skusić się na podjęcie takiego wyzwania. Jak widać, świadome są tego największe reprezentacje Starego Kontynentu. Chcąc wygrywać wielkie turnieje, potrzebujesz między innymi wielkich trenerów. Możesz też zatrudnić takich, którzy wielcy mają się dopiero stać. To nie przypadek, że zestawienie najlepiej zarabiających trenerów na Euro, stanowi jednocześnie zbiór głównych kandydatów do zwycięstwa.

Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano. Jednakże cieszyć może fakt, że PZPN postanowił nieco więcej zainwestować w kadrę szkoleniową. Jest to jeden z wielu kroków jakie trzeba wykonać na drodze do sukcesu. W kontekście zarobków trenerów na Euro pozostaje nam życzyć sobie jednego. Niech reprezentacja zachwyci nas swoją grą. A za sukces na Mistrzostwach Europy, PZPN niech nie szczędzi na podwyżkę wynagrodzenia Paulo Sousy. Ta reprezentacja zasługuje na wielkiego trenera. A on na godziwe zarobki.

Zobacz: Ranking bukmacherów

TOP 10 najlepiej zarabiających trenerów na Euro

 1. Joachim Loew – Niemcy – 3.8 miliona euro
 2. Didier Deschamps – Francja – 3.5 miliona euro
 3. Frank de Boer – Holandia – 3 miliony euro
 4. Stanisław Czerczesow – Rosja – 2.6 miliona euro
 5. Fernando Santos – Portugalia – 2.5 miliona euro
 6. Gareth Southgate – Anglia – 2 miliony euro
 7. Roberto Mancini – Włochy – 2 miliony euro
 8. Luis Enrique – Hiszpania – 1.125 miliona euro
 9. Paulo Sousa – Polska – 0.84 miliona euro
 10. Zlatko Dalić – Chorwacja – 0.7 miliona euro