Euro 2021. Duże zmiany na 60-lecie rywalizacji

Jedno z największych wydarzeń sportowych na naszym kontynencie niebawem ruszy z kolejnymi meczami. Dobrze więc przyjrzeć się aktualnie zakończonym etapom, aby lepiej przygotować się do nadchodzących wydarzeń. Euro 2020 wygląda tym razem zupełnie inaczej niż w swoich poprzednich odsłonach!

Największe zmiany dotknęły statusu gospodarza mistrzostw Europy. Dotychczas impreza odbywała się w jednym lub maksymalnie dwóch krajach (jak w przypadku Euro 2012, gdy organizację przyjęły na siebie miasta Polski oraz Ukrainy). Jeśli chodzi o Euro 2020 mecze rozgrywać będą się aż w 11 państwach i na 12 stadionach należących do federacji UEFA. Są to:

 • Stadion Wembley w Londynie (Anglia),
 • Hampden Park w Glasgow (Szkocja),
 • Aviva Stadium w Dublinie (Irlandia),
 • San Mamés w Bilbao (Hiszpania),
 • Johan Cruyff Arena w Amsterdamie (Niderlandy),
 • Parken w Kopenhadze (Dania),
 • Allianz Arena w Monachium (Niemcy),
 • Stadio Olimpico w Rzymie (Włochy),
 • Puskás Aréna w Budapeszcie (Węgry),
 • Arena Narodowa w Bukareszcie (Rumunia),
 • Stadion Kriestowskij w Petersburgu (Rosja),
 • Stadion Olimpijski w Baku (Azerbejdżan).

W zależności więc od lokalizacji, Euro 2020 odbywać się będzie nawet na dwóch kontynentach, ponieważ według części geografów Azerbejdżan leży już w Azji.

Taka organizacja nie wszystkim przypadła do gustu. Osoby zmotywowane do kibicowania swojej drużynie na każdym meczu będą musiały przejechać tysiące kilometrów, aby być uczestnikiem wszystkich wydarzeń. W kwestii takiej, jak Euro 2020 terminarz jest dość napięty, ale może złagodzić skutki długich podróży. To szczególnie ważne dla samych piłkarzy.

Wyjątkiem pozostaje też poznanie listy uczestników mistrzostw. Zazwyczaj wszystkie drużyny ogłaszane są już w listopadzie poprzedzającego wydarzenie roku. Tym razem poznamy je dopiero na niecałe 3 miesiące wcześniej – w marcu 2020. Jest to związane z barażami z Ligi Narodów, które mają na celu wyłonienie zespołów, które normalnie nie przeszłyby eliminacji do mistrzostw Europy. 31 marca rozegrany zostanie finał barażów, który wskaże 4 ostatnie drużyny Euro 2020.

Warto dodać, że UEFA wprowadziła tzw. pary niedozwolone, które ustanowione zostały ze względów politycznych. Nie mogą one zostać wylosowane do tej samej grupy Euro 2020 oraz nie mogą trafić do grupy z gospodarzem „kolidującym”. Do par niedozwolonych należą: Kosowo – Rosja, Ukraina – Rosja, Kosowo – Bośnia i Hercegowina, a także Kosowo – Serbia. Dwie ostatnie pary biorą jednak udział w play-offach Ligi Narodów i trafią do 4. koszyka grup.

Euro 2020 – terminarz spotkań i najważniejsze daty

Oficjalnie zakończyły się już eliminacje do mistrzostw (15 listopada 2019) oraz odbyło się losowanie ekip turnieju finałowego (30 listopada 2019). Przed nami jeszcze tylko marcowe baraże. Po tym rozpocznie się prawdziwa uczta – mecze Euro 2020. Terminarz został już ustalony i wygląda on następująco:

 • 12 czerwca start turnieju finałowego,
 • 24 czerwca zakończenie fazy grupowej,
 • w dniach 27-30 czerwca 1/8 finału,
 • 3-4 lipca ćwierćfinały,
 • 7-8 lipca półfinały,
 • 12 lipca finał.

Euro 2020 – wyniki dotychczasowych starć

Po eliminacjach wiadomo już, kto zmierzy się w finałowych starciach. Z 10 grup do kolejnych etapów przeszły po dwie najlepsze drużyny. W kwestii Euro 2020 tabele nie pozostawiały żadnych wątpliwości co do zwycięzców. Oto wyłonione drużyny z każdej grupy wraz z osiągniętą punktacją:

Grupa A – Anglia (21) i Czechy (15).

Grupa B – Ukraina (20) i Portugalia (17).

Grupa C – Niemcy (21) i Niderlandy (19).

Grupa D – Szwajcaria (17) i Dania (16).

Grupa E – Chorwacja (17) i Walia (14).

Grupa F – Hiszpania (26) i Szwecja (21).

Grupa G – Polska (25) i Austria (19).

Grupa H – Francja (25) i Turcja (23).

Grupa I – Belgia (30) i Rosja (24).

Grupa J – Włochy (30) i Finlandia (18).

Jeśli chodzi o Euro 2020 tabele polskiej grupy (G) wypadły zaskakująco dobrze. Rodzima reprezentacja wywalczyła pierwszą pozycję. Piłkarze rozegrali 10 meczów, podczas których zdobyli 18 bramek, a stracili zaledwie 5. Przełożyło się to na 8 zwycięstw, 1 remis (0:0 z Austrią) oraz 1 porażkę (0:2 dla Słowenii).

Zobacz bonusy na start

Euro 2020 – tabele polskiej grupy i przyszłe mecze

Polska reprezentacja trafiła do grupy E wraz z Hiszpanią oraz Szwecją. Euro 2020 wyniki baraży wyłonią czwartą drużynę. Potencjalnie może to być Irlandia, Irlandia Północna, Słowacja lub Bośnia i Hercegowina. Jeśli chodzi o Euro 2020 mecze początek finału zostanie rozegrany w 3 kolejkach. W pierwszej (15.06) Polska zmierzy się ze zwycięzcą dywizji B play-offów Ligi Narodów. Następnie (19.06) z Hiszpanią, a na samym końcu ze Szwecją (24.06). Aktualne wyniki Euro 2020 dobrze wróżą naszym piłkarzom. Do grupy E trafiły drużyny o dość wyrównanym poziomie. Hiszpania zdobyła zaledwie jeden punkt więcej w kwalifikacjach od Polski. Oznacza to naprawdę emocjonujące wydarzenia w Dublinie oraz Bilbao!

Mecze Euro 2020 będzie można oglądać na żywo w TVP 1, TVP 2 oraz TVP Sport – i to w jakości 4K. Kibicom udostępniona też zostanie aplikacja mobilna wraz z serwisem internetowym poświęconym wydarzeniom na mistrzostwach Europy.

Subksrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
0
Chcesz zostawić komentarz?x
()
x