W siatkarskim turnieju olimpijskim mężczyzn bierze udział 12 reprezentacji z całego świata. To oznacza, że na Europę przypadają tylko cztery miejsca. Drużyny ze Starego Kontynentu są zatem mocno pokrzywdzone, ponieważ to właśnie w tym zakątku świata rywalizuje najwięcej mocnych zespołów. O tym, które z nich zagrają na IO, decydują turnieje kwalifikacyjne. Jak wyglądała droga polskich siatkarzy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy 2021

Przed rozpoczęciem turniejów kwalifikacyjnych wiedzieliśmy, że awans na Igrzyska Olimpijskie polskich siatkarzy będzie możliwy tylko na dwa sposoby: poprzez zwycięstwo w interkontynentalnym turnieju lub poprzez zwycięstwo w europejskim turnieju kwalifikacyjnym. Biorąc pod uwagę, że na Igrzyskach występuje jedynie 12 zespołów, ścieżka polskich siatkarzy na Olimpiadę w Tokio nie była usłana różami. Na szczęście, siatkarze koncertowo wykonali zadanie. Jak awansowali polscy siatkarze na Olimpiadę?

Polska wzięła udział w interkontynentalnym turnieju i trafiła do grupy D wraz z Francją, Słowenią oraz Tunezją. Zwycięzca tej grupy otrzymywał bilet do Tokio. Biało-Czerwoni rozegrali ten turniej bezbłędnie, wygrywając wszystkie trzy mecze. Tym samym, awans na Igrzyska Olimpijskie polskich siatkarzy ziścił się już w pierwszym podejściu. O tym jak silna była nasza grupa najlepiej świadczy fakt, że kwalifikacje olimpijskie siatkarzy 2021 udanie przebrnęły także zespoły Francji i Tunezji. Trójkolorowi wygrali europejski turniej kwalifikacyjny, zaś Tunezja, azjatycki.

Z jakiej grupy wyszli Polacy na Letnie Igrzyska Olimpijskie?

grupa polaków siatkówka igrzyska olimpijskie

Turnieje interkontynentalne zostały rozegrane w dniach 9-11 sierpnia. 24 zespoły zostały podzielone na sześć grup po cztery zespoły. Tylko zwycięzca grupy mógł liczyć na awans. Reprezentacja Polski trafiła do grupy D wraz z Francją, Słowenią oraz Tunezją. Faworytem w tym gronie wydawała się Francja. Nie można było również bagatelizować Słowenii, która łapała wiatr w żagle. Droga polskich siatkarzy na Igrzyska Olimpijskie stała się jednak nieco prostsza, gdy okazało się, że mecze grupy D zostaną rozegrane w Trójmieście. Doping polskich kibiców stanowił duży atut.

Jak awansowali polscy siatkarze na Olimpiadę w Tokio? Zaczęło się od planowego zwycięstwa ze Tunezją 3-0. Decydujący miał się okazać drugi mecz, w którym nasz zespół mierzył się z faworyzowaną Francją. Nasi siatkarze rozegrali kapitalny mecz, wygrywając z Trójkolorowymi 3-0. 11 sierpnia awans na Igrzyska Olimpijskie polskich siatkarzy został przypieczętowany zwycięstwem ze Słowenią 3-1. Co ciekawe, Słoweńcy kilka miesięcy później zrewanżowali się Biało-Czerwonym, wygrywając 3-1 podczas Mistrzostw Europy. Nasz zespół wywalczył później brąz w meczu z Francją, natomiast Słowenia musiała zadowolić się srebrnym medalem po porażce z Serbią. Los płata jednak figle. Polska i Francja zagrają na Igrzyskach Olimpijskich, tymczasem aktualny mistrz i wicemistrz Europy już nie.

Jak wyglądał turniej kwalifikacyjny siatkarzy do Tokio 2021?

turniej kwalifikacyjny siatkówka tokio

W razie niepowodzenia na turnieju interkontynentalnym. drugą szansą dla polskiego zespołu miał być europejski turniej kwalifikacyjny siatkarzy do Tokio 2021, rozegrany w styczniu 2020 roku. Na szczęście, droga polskich siatkarzy na Igrzyska Olimpijskie zakończyła się triumfem, dzięki czemu, ten turniej mogliśmy obserwować bez emocji. Wzięło w nim udział osiem zespołów: Serbia, Francja, Belgia, Słowenia, Bułgaria, Holandia, Niemcy oraz Czechy.

Po fazie grupowej, w grze o awans pozostały cztery zespoły. Francja okazała się lepsza od Słowenii, wygrywając po niezwykle zaciętym spotkaniu. Niemcy uporali się natomiast z Bułgarią. W finale zwyciężyła Francja i to ona wywalczyła bilety na turniej olimpijski. Patrząc na to, jak wyglądała ścieżka polskich siatkarzy na Olimpiadę w Tokio, wyczyn ten prezentuje się wyjątkowo okazale. Nasi rywale, Francja i Tunezja wywalczyły awans w drugim podejściu. Nie powiodło się natomiast Słowenii, która na otarcie łez zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy.

Zobacz: Typy Igrzyska w Tokio