Oprócz Euro w przyszłym roku czeka nas inna ważna impreza sportowa. Copa America 2024 to czterdziesta ósma edycja tego słynnego turnieju. Gospodarzem rozgrywek, po raz drugi w historii, będą Stany Zjednoczone. Współorganizatorem rozgrywek jest CONCACAF, a więc Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Przyjrzyjmy się krótkiej historii turnieju, a także grupom i tabelom Copa America 2024.

Co to jest Copa America?

Turniej Copa America to jedna z najbardziej prestiżowych imprez piłkarskich dla reprezentacji z Ameryki Południowej. Zazwyczaj organizowany co cztery lata przez konfederację CONMEBOL przyciąga przed telewizory całe rzesze fanów, a atmosfera podczas meczów bywa wyższa, aniżeli w Europie. Dwie najbardziej utytułowane reprezentacje to Argentyna i Urugwaj. Sięgały one 15-krotnie po mistrzostwo.

Historia

Copa America przez wielu uważana jest za jeden z najważniejszych turniejów piłkarskich na świecie. Rozgrywany jest w Ameryce Południowej, choć zdarza się, że uczestniczą w nim kraje spoza tego kontynentu. Copa America po raz pierwszy miała miejsce w 1916 roku - rozgrywki mają zatem ponad stuletnią tradycję. Pierwszym zwycięzcą w historii turnieju był Urugwaj. W 1910 roku odbyła się nieoficjalna edycja wspomnianych rozgrywek, w których zwyciężyła Argentyna.

Co ile lat jest Copa America?

Turniej rozgrywany co do zasady w Ameryce Południowej od 2007 roku na mocy decyzji CONMEBOL planowo odbywa się co cztery lata (podobnie jak Euro). Jeśli drużyny biorące udział w rozgrywkach wybiorą inną datę, wówczas można dokonać zmiany. Jednak przed 2007 rokiem rozgrywki odbywały się w nieregularnych cyklach - co roku, dwa, ewentualnie co trzy lata.

Kiedy i gdzie odbędzie się Copa America 2024?

Copa America 2024 odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. USA jest oficjalnym organizatorem i gospodarzem imprezy. W ten sposób CONCACAF oraz CONMEBOL realizuje nową strategię rozwoju. Rozgrywki potrwają od 20 czerwca 2024 roku do 14 lipca 2024 roku. Nie ogłoszono jeszcze stadionów i miast, w których odbędzie się turniej.

Copa America 2024 - Mecze

Największe zainteresowanie, jeśli chodzi o turniej Copa America 2024 wzbudzają mecze reprezentacji Brazylii i Argentyny, czyli dwóch faworytów do triumfu. Poprzednie Copa America wygrali Albicelestes prowadzeni do boju przez Leo Messiego. Jak będzie w przypadku Copa America 2024?

Grupy

W turnieju weźmie udział łącznie szesnaście drużyn. Dziesięć z nich to ekipy z Konfederacji Piłkarskiej Ameryki Południowej, z kolei sześć pozostałych wywodzi się z Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Wspomniane sześć drużyn z konfederacji CONCACAF wyłonią rozgrywki Ligi Narodów. Możemy spodziewać się, że w turnieju zobaczymy cztery grupy, w każdej po cztery drużyny.

Drabinka

Drabinka Copa America 2024 pozostaje nadal tajemnicą. Mecz otwarcia odbędzie się 20 czerwca 2024 roku. Niekoniecznie zobaczymy w nim gospodarzy - USA nie zdobywa automatycznie kwalifikacji do turnieju jako gospodarz. Możemy spodziewać się, że do ćwierćfinału z fazy grupowej awansuje osiem najlepszych drużyn.

Tabela

Na ten moment nie mamy żadnej informacji o tabeli Copa America 2024. Obrońcy tytułu to reprezentanci Argentyny, czeka nas tym samym zacięta walka w grupie. Swoimi typami na mecze Copa America i nie tylko warto dzielić się w typach na jutro.

Terminarz

Terminarz na przyszłoroczne Copa America nie jest jeszcze ogłoszony. Jak już wspomniano, wiemy, że ceremonia rozpoczynająca turniej i mecz otwarcia odbędzie się 20 czerwca 2024. Zakończenie rozgrywek zaplanowano na 14 lipca - wtedy zapewne odbędzie się finał Copa America 2024.