BACCARAT GRA

Baccarat to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier hazardowych wśród graczy, którzy korzystają z kasyn stacjonarnych, jak i tych online. Historia tej gry jest bardzo złożona i do dzisiaj nie wiadomo oficjalnie, skąd się wywodzi. Według historyków gra baccarat pochodzi z Włoch, a pierwsze opisy znaleziono w XV wieku. Inni zaś wynalezienie tej gry przypisują Francuzom. W średniowieczu włoskojęzyczna gra była bardzo popularna wśród francuskich i włoskich szlachciców. Z biegiem czasu gra baccarat zbierała coraz większy rozgłos w Europie. Nazwa ta oznacza w języku włoskim i francuskim „zero” i ma duży związek z zasadami gry w punto banco, o których będziemy pisać w dalszej części artykułu.

Najpopularniejsze odmiany Baccarat

Od początku istnienia baccarat rozwinęły się liczne odmiany, z których najpopularniejsze, jakie spotkamy w kasynach to:

 • Punto Banco – najpopularniejsza obecnie wersja baccarat, która jest dostępna we wszystkich kasynach. Największą sławę zdobyła w Anglii, Ameryce Południowej i w Stanach Zjednoczonych. W tej odmianie dostępnych mamy od 4 do 6 talii kart po 52 karty w każdej. Wszystkim zajmuje się krupier (bankier), a do roli graczy jest tylko obstawianie zakładów. O tym, czym jest punto banco, dowiecie się w dalszej części,
 • Chemin de Fer – Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „kolej żelazną”. Tak odnoszono się do gry baccarat w XIX wieku, ze względu na bardzo szybką rozgrywkę, która przypominała szybkie w tym okresie podróże pociągami. W tej wersji to gracze biorą na siebie odpowiedzialność rozdawania kart, a bankier tylko nadzoruje przebieg rozgrywki. Na początku uczestnicy partii ustalają wysokość zakładu, a ten, który postawi najwięcej, przejmuje kontrolę nad kartami i staje się tzw. Punto. Jest to jedyna odmiana, w której to gracz decyduje o doborze dodatkowych kart. Zazwyczaj uczestnicy gry „chemin de fer” dobierają trzecią kartę, gdy wynik „na ręku” wynosi od 0 do 4. W przypadku wygranej krupiera bierze zakłady wszystkim graczom i staje się bankierem na kolejne rozdanie. Jeśli krupier przegra ma obowiązek oddać każdemu graczowi kwotę, jaką obstawił na początku. Rola krupiera wędruje dalej zgodnie ze wskazówkami zegara,
 • Baccarat en Banque – Jest to najlepsza odmiana dla ludzi z tzw. wyższych sfer, którzy dysponują dużym kapitałem. To ta wersja króluje w filmach akcji jak np. James Bond. Gra „baccarat en Banque” jest popularna w całej Europie, a funkcję bankiera przejmuje sam gracz. Ta odmiana wykorzystuje trzy talie kart, zasady dobierania są podobne jak w „chemin de fer”, a limity na stołach często są bardzo wysokie.

Zasady gry

W grze baccarat może uczestniczyć od 12 do 14 graczy i rozgrywana jest jedna ręka dla bankiera i gracza. Celem tej popularnej gry jest dążenie do osiągnięcia wartości zbliżonej do 9. W rozgrywce używa się pomiędzy 6, a 8 taliami kart. Krupier, jako bankier rozdaje karty graczom, które zwrócone są do góry. Następnie gracze obstawiają, czyje karty po kolejnym dołożeniu będą najbardziej zbliżone do liczby 9. Każda osoba ma do wyboru trzy opcje zakładu:

 1. Wygrana ręka bankiera,
 2. Wygrana ręka gracza,
 3. Remis (taka sama liczba punktów gracza i bankiera).

Oczywiście wygrywają Ci gracze, którzy obstawili dobry wynik. Warto pamiętać, że wartości kart nie mogą być wyższe niż 9. Wartości kart w grze baccarat wyglądają następująco:

– Asy liczone są za 1,

– Dziesiątki, damy, walety i króle liczymy jako 0,

– Zwykłe karty liczbowe od 2 do 9 mają wartość liczbową tej karty.

CZYM JEST PUNTO BANCO?

CO TO PUNTO BANCO

 

W kasynach online możemy spotkać różne rodzaje gry baccarat, jednak to punto banco jest najpopularniejszą współczesną formą tej gry. Czym w takim razie jest punto banco? Gra znana jest jako baccarat północnoamerykański i toczy się przeciwko kasynu. Zasady gry w punto banco są bardzo proste, ponieważ zadaniem graczy jest tylko obstawianie zakładów, a wszystkim zajmuje się krupie (bankier). Według terminologii kasyna gracz nazywany jest „punto”, a kasyno – „banco”. Punto banco online ma również inną istotną zaletę, która stała się kluczem do uzyskania takiej popularności. Tę zaletą jest szybkość rozdań, które trwają nie dłużej niż minutę.

ZASADY GRY W PUNTO BANCO

Odmiana gry baccarat, jaką jest punto banco stanowi zdecydowanie największy procent przychodów w kasynach. Jakie są zasady gry w punto banco? W jednym rozdaniu bierze udział 6 talii kart po 52 karty w każdej z nich. Karty przed każdą rozgrywką są dobrze tasowane, a następnie rozdawane graczom w pozycji zakrytej. Następnie karty są odwracane i kolejnym etapem według zasad gry w punto banco jest dobieranie kolejnych kart. W przypadku, gdy bankier lub gracz otrzymają karty o wartości równej 8, lub 9, to nie następuje kolejne dołożenie kart, a po prostu wyłaniany jest zwycięzca. Sprawa wygląda inaczej, jeśli nikt nie ma na tyle szczęścia i nie otrzyma tak dobrego rozdania.

Gracz w takiej sytuacji może dobrać trzecią kartę. Najczęściej zaleca się dobór kart, jeśli otrzymaliśmy wynik 5 lub niższy. Jakie są zasady wykładania kart w punto banco? Gracz, który otrzymał z pierwszych dwóch kart wynik od 0 do 5, dostaje od krupiera dodatkową kartę. Uczestnik z wynikiem 6 lub 7 nie dobiera żadnej karty. Krupier w tym czasie dobiera trzecią kartę w zależności od swojego wyniki i punktów gracza. Poniżej przedstawiamy dobór kart odpowiadający wynikowi:

 • 2 – krupier dobiera kartę, niezależnie od wyniku trzeciej karty gracza,
 • 3 – bankier dobiera kartę tylko wtedy, gdy gracz nie uzyskał w trzeciej karcie 8,
 • 4 – krupier dokłada kartę, jeśli gracz nie uzyskał 2, 3, 4, 5, 6 lub 7,
 • 5 – krupier dobiera kartę, chyba że uczestnik gry trafił na 4, 5, 6 lub 8,
 • 6 – bankier, który zarządza grą, dobiera następną kartę, jeśli gracz nie uzyskał 6 lub 7,
 • 7 – krupier nie dobiera żadnej dodatkowej karty.

W punto banco online wygraną liczy się w stosunku 2 do 1 za zwycięstwo gracza, 2 do 1 minus 5% prowizji dla kasyna w przypadku wygranej krupiera i nawet 9 do 1 w momencie obstawienia remisu.

PUNTO BACCARAT BANCO ONLINE

PUNTO BANCO PRZEZ INTERNET

W Polsce ze względu na wprowadzenie nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku nie możemy uczestniczyć w grach hazardowych online, jeśli odbywają się one za prawdziwe pieniądze i na stronach, które nie mają oficjalnej licencji Ministerstwa Finansów. Gdzie Polacy mogą pograć w punto banco online? Obstawianie tej popularnej gry jest możliwe od niedawna u największego polskiego bukmachera STS. Zakłady baccarat są dostępne w zakładce „BETGAMES”. STS rozbudował swoją ofertę o betowanie wyników gier karcianych, które przedstawiane są podobnie jak w kasynie na żywo u zagranicznych firm. Firma STS to jeden z legalnych bukmacherów w Polsce, który daje możliwość obstawiania wyników punto banco. Dodatkowo oprócz standardowych typów na zwycięzcę gracza, krupiera lub remis mamy do wyboru zakłady dodatkowe takie jak:

 • więcej czerwonych lub czarnych kart,
 • zakład na tyle samo czerwonych i czarnych kart,
 • która karta będzie następna w rozdaniu? Czarna czy czerwona?,
 • para (duża/mała),
 • dowolna para,
 • para gracza,
 • para krupiera,
 • idealna para.

Na czym polega  gra Baccarat? Celem tej popularnej gry jest dążenie do osiągnięcia wartości zbliżonej do 9. W grze używa się pomiędzy 6, a 8 taliami kart. Krupier, jako bankier rozdaje karty graczom, które zwrócone są do góry. Następnie gracze obstawiają, czyje karty po kolejnym dołożeniu będą najbardziej zbliżone do liczby 9. Gdzie grać w Baccarat online? W Baccarat online możemy grać u bukmachera STS.