Jak analizować mecze tenisowe?

0

Utworzyliśmy dla Was coś w stylu podstaw pisania analiz – głównie dla tych, którzy zaczynają lub mają problem z tym jak zacząć pisać pierwsze analizy tenisowe oraz co brać pod uwagę obstawiając tę dyscyplinę.
Co powinna zawierać analiza meczu tenisa?

 • Najpierw podstawowe informacje czyli miejsce rozgrywania turnieju (kraj), ranga (szlem, 1000, 500, 250, challenger itd.) oraz co najważniejsze nawierzchnia (trawa, hard, cegła) i czy mecz rozgrywany jest w hali czy na otwartym powietrzu;
 • Warto obejrzeć ostatnie spotkania omawianych zawodników i określić czy ich forma ma tendencję wzrostową czy też zawodnik gra coraz słabiej (kluczem jest często forma serwisowa oraz ilość niewymuszonych błędów);
 • Przedstawienie formy zawodników z ostatnich spotkań i tygodni czyli jak grali i z kim wygrywali/przegrywali oraz najlepiej w jakich okolicznościach (informacje o postawie zawodnika oraz urazach/kontuzjach są bardzo cenne);
 • Kraj pochodzenia zawodników. Jest to ważne przy gospodarzach – granie pod nich także jest sposobem gry, ale trzeba mieć do tego odpowiednią wiedzę i wyczucie. Są turnieje, gdzie gospodarze grają wyjątkowo dobrze, a fanatyczni kibice bardzo ich napędzają, a przy okazji demotywują rywali, lecz trzeba też pamiętać, że niektórych „zjada” presja przed własną publiką! Przykładem są zawodnicy z krajów Ameryki Łacińskiej lub Bałkańskich;
 • Kondycja mentalna zawodników, czyli to co jest najważniejsze w zawodowym sporcie – są zawodnicy mocni mentalnie, ale spora część potrafi się „zagotować” w kluczowych momentach meczu albo od początku mają olewające podejście do spotkania, np. Janowicz, Fognini, Paire i wielu innych. Takich zawodników warto obserwować na live i próbować wykorzystać zły wpływ nerwów na ich grę.
 • H2H czyli bezpośrednie pojedynki. Warto tę statystykę brać pod uwagę, gdy zawodnicy grali ze sobą minimum 3 razy, a ich mecze odbywały się stosunkowo niedawno, czyli powiedzmy do dwóch lat wstecz. Jest sporo par zawodników, gdzie jeden ma patent na drugiego np. Djokovic na Monfilsa lub dany zawodnik przegrywa większość spotkań z zawodnikami leworęcznymi albo też gracz ma patent na zawodników z jednoręcznym backhandem np. Nadal przez wiele lat (*w tym sezonie wyjątkowo przegrywa z Rogerem).
 • Historia danego turnieju. Konkretni zawodnicy często mają swoje ulubione turnieje, gdzie grają najlepiej i często osiągają najlepsze wyniki w sezonie np. Victor Estrella wygrywa turniej w Quito, Kei Nishikori zawsze gra świetnie w Memphis, Roger Federer w Halle, a Rafael Nadal na Roland Garros – można by wymieniać jeszcze więcej;
 • Warto także wiedzieć, który zawodnik ma tendencję do „sprzedawania” meczów lub „tankowania”. Przebiegi niektórych spotkań są co najmniej dziwne i warto takich zawodników omijać lub grać przeciwko nim – jednak taka wiedza przychodzi z doświadczeniem. Kilku zawodników obecnie grających są podejrzani o niesportową postawę, a jeszcze inni zostali już ukarani, np. Troicki, Cecchinato, Kicker.
 • Dodatkowym wątkiem są zawodnicy kontuzjogenni, na których trzeba zwracać uwagę przy stawianiu, np. Lajovic, Kyrgios, Dolgopolov, Almagro, Janowicz itd.
 • Inne dodatkowe informacje/ciekawostki są zawsze na plus dla was i pokazują, że interesujecie się daną dyscypliną, a mogą być kluczowe w rozstrzygnięciu Waszego typu, czyli dany zawodnik/zawodniczka bierze ślub lub nawet śmierć bliskiej osoby – takie sytuacje mogą mieć wpływ na grę. W tej dyscyplinie gra jeden zawodnik (lub dwóch w przypadku Debla). W piłce nożnej zmienia się tego zawodnika i często jest po kłopocie, drużyna dalej walczy. W tenisie gorszy dzień jednego zawodnika to gorszy dzień całej drużyny (lub 50% drużyny w przypadku Debla). Dlatego te mecze analizuje się zdecydowanie inaczej.
 • Przedstawienie zawodników – wiek, doświadczenie i dokonania (głównie nieobowiązkowe informacje poboczne);
 • Pamiętajcie o podstawie czyli ranking nie gra, a liczy się forma i miejsce oraz wszystko to co zostało opisane wyżej.

W każdym sporcie warto obserwować ruchy kursów (spadki), co zawsze jest przesłanką i daje do myślenia, ale sam spadek to żaden argument. Często oznacza po prostu tzw. „masówkę”, czyli wielu graczy gra ten typ tylko z powodu większej popularności danej drużyny/zawodnika.

Autorem tekstu jest Dawid, administrator grupy bukmacherskiej:  Tenis by Dawid. Osoba od wielu lat mocno interesująca się rozgrywkami tenisowymi. Sam również grywa w turniejach amatorskich.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasady rozliczania kreczów w tenisie
Następny artykułAKO RETURN [ForBET]

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz